آشپزی آشپزی

بلاگ > مرکز رسانه > مرکز رسانه

توينيگز، تهيه شده از اقصي نقاط دنيا

- توينينگز 7 سال پیش
توينيگز، تهيه شده از اقصي نقاط دنيا

مقدمه
اگرچه چاي از گياهي به نام Camellia تهيه مي شود اما شرايط مختلف، رشد اين گياه را تحت تاثير قرار مي دهد. عواملي همچون شرايط آب و هوايي، عرض جغرافيايي، رطوبت هوا و روش داشت گياه چاي در مزرعه سبب تنوع زيادي در طعم مي گردد.
شركت توينيگز بهترين چاي ها را از سرتاسر دنيا از هند تا برزيل، دستچين كرده و در بهبود شرايط كار كارگران مزارع چاي در كل دنيا مشاركت مي نمايد. به دليل اينكه ما به نوع خاصي از شرايط كاشت گياه چاي وابستگي نداريم، بنابراين قادر هستيم تا برگ هاي چاي داراي بهترين كيفيت را براي محصولات خود انتخاب كنيم. در ذيل مي توان اطلاعات تكميلي در خصوص برخي از مناطقي را كه ما چاي خود را از آنجا انتخاب مي كنيم مشاهده فرمائيد.


ژاپن
مناطق پرورش دهنده چاي در ژاپن، نيمه جنوبي جزيره Honshu و جزيره هاي كوچكتري با نام Shikoku و Kyushu مي باشد. مرغوب ترين چاي ژاپني موسوم به Gyokoru است و معمولا براي موقعيت هاي خاص مورد استفاده قرار مي گيرد.
ژاپن طيف گسترده اي از چاي سبز را توليد مي كند.


چين
كشور چين گسترده ترين تنوع چاي مرغوب در سرتاسر دنيا را توليد مي كند. به طور اسمي هزاران نوع چاي در اين كشور وجود دارد، اما فقط بخش كمي از آنها را مي توان در خارج از اين كشور يافت.
استان Zhejiang، در جنوب شانگهاي، به خاطر چاي سبزش شناخته شده است. اين استان جايي است كه چاي باروتي كه جز نخستين چاي هاي فروخته شده شركت Twinings در سال 1706 بود از آنجا آورده شده است.
بخش هاي جنوبي تر، بخش هايي هستند كه منشاء چاي هاي خاصي همچون Lapsang Souchong و جاسمين (تركيبي معطر از چاي سبز و گل هاي جاسمين) مي باشند.
استان هاي Anhul و Yunnan چاي هاي سياه عالي به نام Keemun و Yunnan را توليد مي كنند.


تايوان
در كنار كشور چين، تايوان بخش عمده اي از چاي اولونگ دنيا را توليد مي كند. بخش عمده اي از چاي در اين كشور در بخش شمالي آن در حوالي تايپه پرورش مي يابد.
تقاضا براي چاي ويژه تايواني بسيار زياد بوده و با قيمت بالايي (خصوصا طعم جاسمين) در سرتاسر دنيا بفروش مي رسد.


اندونزي
مجمع الجزاير اندونزي ارتباط تاريخي طولاني با چاي دارد. در قرن هجدهم، هلندي هاي مقيم اندونزي، مزارع چاي را در جزيره جاوا احداث كردند.
اندونزي عمدتا چاي اورتودوكس توليد مي كند.


هندوستان
اين كشور يكي از بزرگترين مناطق توليد چاي سياه بوده و داراي چندين هزار منطقه چاي خيز مي باشد.
منطقه آسام بزرگترين منطقه توليد كننده چاي مي باشد. تقريبا 45% چاي هندوستان از چاي هاي كاشته شده در منطقه درّه اي براهامپورتا مي باشد.
در منطقه دارجيلينگ كه در حاشيه شمالي بنگال غربي واقع شده است، چاي در ارتفاعي بيشتر از 2000 متر و در مناطق كوهپايه اي رشته كوه هاي هيماليا مي رويد.
چاي دارجيلينگ در طول فصل رويش از لحاظ طعم متغيير بوده و به همين دليل مي توان از آن چاي هايي توليد كرد كه داراي طيفي از طعم (طعم قوي تا طعم ملايم) باشد. چاي دارجيلينگ داراي رنگ طلايي، شفافيت خوب و گسي است كه در انگورهاي نارس وجود دارد.
بخش عمده چاي جنوب هندوستان در مناطق Tamil Nadu و Kerala توليد مي شود. يكي از شناخته شده ترين مناطق پرورش دهنده چاي، تپه هاي Nilgiri مي باشد. مناطق در اين قسمت در ارتفاع 1800 متري قرار داشته و چاي توليد شده در اين منطقه داراي رنگي ملايم، فرح بخش و طعمي مطبوع مي باشد.


سريلانكا
تا اواسط قرن نوزدهم ميلادي، عمده ترين محصول زراعي كشور سريلانكا قهوه بود؛ اما در سال 1869 محصول قهوه سريلانكا به قارچ آلوده شده و مزارع آن به شدت آسيب ديدند. از آن زمان به بعد صنعت سريلانكا به سمت چاي تغيير كرد.
شايد كشور سريلانكا از لحاظ جغرافيايي كوچك باشد اما اين كشور همچنان در زمره پنج كشور برتر توليد كننده چاي قرار دارد.
چاي كشور سريلانكا همچنان با نام قبلي اين كشور، سيلان، شناخته مي شود. اين كشور انتخاب خردمندانه اي در حفظ اين نام كه مترادف چاي با كيفيت مي باشد داشت.
در اين كشور چاي در نيمه جنوبي آن رشد كرده و چاي سريلانكايي فقط به صورت دستي چيده مي شود.
محصولات توينيگز كل طيف چاي سريلانكايي، شامل چاي خالص كه فقط چاي سيلان است تا تركيب چاي سيلان با چاي هاي مكمل مناطق مختلف، را عرضه مي كند.


مالاوي
در سال 1878، بذر گياه چاي مزرعه پادشاهي ادينبورگ در كشور مالاوي كاشته شد.
امروزه، پرورش چاي در اين كشور عمدتا در بخش جنوبي آن حوالي Thyolo و Mulanji در حومه هاي كوهستاني انجام مي شود.
نوشيدني چاي مالاوي قرمز رنگ مي باشد. تنوع ژنيتكي چاي اين منطقه، آن را براي استفاده در چاي هاي كيسه اي مناسب مي كند.


كنيا
كشور كنيا يكي از بزرگترين توليد كنندگان چاي سياه در دنيا مي باشد. موقعيت اين كشور كه بر روي خط استوا قرار گرفته است، شرايط آب و هوايي ايده آلي را براي توليد حجم انبوهي از چاي فراهم مي نمايد.
تغييرات آب و هوايي فصلي در اين كشور بسيار اندك بوده و اين سبب مي شود تا بوته هاي چاي در كل طول سال جوانه بزنند.
بهترين چاي در منطقه شرقي دره بزرگ كه در منطقه كوهستاني كنيا قرار دارد يافت مي شود.
چاي كنيا داراي رنگ و فرح بخشي خوبي بوده و تركيب مكمل بسيار عالي براي چاي آسام مي باشد.


تانزانيا
در اين كشور دو منطقه عمده پرورش چاي وجود دارد. منطقه شمال، كه منطقه اي در حوالي Usambara در مناطق استپي است كه به رشته كوه هاي كليمانجارو متصل مي شود و منطقه جنوب، كه منطقه اي در حوالي Njombe و Mufindi بوده و با دره بزرگ و درياچه مالاوي همجوار مي باشد.
وجه مشخصه چاي تانزانيايي، شفافيت و رنگ آن مي باشد.


آفريقايي جنوبي
نخستين بار، چاي در آفريقاي جنوبي در سال 1850 در منطقه دوربان و با استفاده از گياهان وارد شده از باغات Kew لندن پرورش يافت. توليد تجاري چاي، 27 سال بعد با استفاده از بذرهاي منطقه آسام آغاز گرديد. پس از پايان آپارتايت، شركت توينيگز جز نخستين شركت هايي بود كه اقدام به خريد چاي از آفريقاي جنوبي كرده و بر پتانسيل چاي اين منطقه تمركز نمود. عمده ترين مناطق توليد كننده چاي در آفريقاي جنوبي، حاشيه جنوب شرقي آن مي باشد. چاي اين منطقه معمولا شفاف بوده و براي طيف محصولات تي بگ مناسب مي باشد.


برزيل
تنها منطقه پرورش دهنده چاي در كشور برزيل، منطقه Registro است كه در جنوب غرب سائوپالو قرار دارد. چاي اين منطقه شفاف بوده و داراي رنگي طلايي و طعم مشخصه نارگيل مي باشد. اين چاي داراي ويژگي هايي بسيار خوبي از لحاظ اختلاط مي باشد.


آرژانتين
تقريبا تمامي چاي آرژانتين از منطقه شمال شرقي اين كشور (استان Misiones) بدست مي آيد. چاي آرژانتين داراي رايحه اي طبيعي بوده كه آن را به تركيب مي بخشد.
از آنجايي كه چاي توليد شده در آرژانتين پس از تماس با يخ شفافيت خود را حفظ مي كند بنابراين براي توليد يخ چاي (Iced Tea) بسيار مناسب مي باشد.

منبع :http://www.twinings.com/int/l2c_around_the_world.p...